Były szef Bird & Bird opuścił kancelarię Maruta Wachta

3516
(www.youtube.com)

Gawronski & Partners – tak z angielska nazywa się kancelaria, którą w kwietniu 2017 r. otworzył Maciej Gawroński, były partner zarządzający w warszawskim biurze kancelarii Bird & Bird.

Jego odejście ze stanowiska szefa Bird & Bird w październiku 2016 r. odbiło się szerokim echem w warszawskim środowisku prawników biznesowych. Kancelaria poinformowała wówczas „Rynek Prawniczy”, iż „zrezygnował z pełnienia funkcji” partnera zarządzającego. Znalazł się w kancelarii Maruta Wachta z Warszawy, w której otrzymał stanowisko partnera. Teraz po zaledwie półrocznym epizodzie w tej firmie odszedł z niej wraz z czwórką prawników, którzy tak jak on pracowali wcześniej w Bird & Bird, a potem przeszli za nim do Maruta Wachta. Razem z nimi buduje w Warszawie własną kancelarię o profilu prawo fintech – ustalił „Rynek Prawniczy”.

Maciej Gawroński specjalizuje się w dziedzinie prawa nowych technologii. Szczegółowo zajmuje się zagadnieniami prawa cloud computingu. W trakcie kilkunastoletniej praktyki zawodowej m.in. przygotował od strony prawnej wdrożenie ponad stu systemów informatycznych, w tym w sektorze finansowym.

Szefem polskiego biura Bird & Bird był przez osiem lat. Kierował w nim też praktykami prawa nowych technologii i komunikacji oraz energetycznej. Wcześniej m.in. ponad osiem lat pracował w kancelarii M. Furtek i Wspólnicy.

Jest prawnikiem rankingowymbył wymieniany w takich zestawieniach jak The Legal 500, Chambers Europe, w kategorii „Technologie, media, telekomunikacja”.

Jest radcą prawnym od 2000 r., absolwentem studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim (1997).

Jak ustalił „Rynek Prawniczy” razem z Maciejem Gawrońskim do jego nowej firmy poszło czworo młodych prawników z kancelarii Maruta Wachta, tych, którzy wcześniej także przenieśli się tam z Bird & Bird. Są to Katarzyna Kloc, Karina Bieniek, Wojciech Kapica i Marcin Pyrzanowski.

Katarzyna Kloc w nowej firmie otrzymała stanowisko associate – takie samo jak w Maruta Wachta, w której przepracowała cztery miesiące. Wcześniej siedem miesięcy pracowała w Bird & Bird i ponad 4,5 roku w CMS. Zajmuje się prawem własności intelektualnej. Od 2015 r. jest adwokatem.

Karina Bieniek w nowej firmie otrzymała stanowisko associate – takie samo jak w Maruta Wachta, w której pracowała od listopada 2016 r. do kwietnia 2017 r. Wcześniej przez ok. półtora roku pracowała w Bird & Bird. Ponad rok była też prawnikiem firmowym w informatycznej spółce Asseco Poland. Zajmuje się prawem nowych technologii. Jest aplikantką radcowską, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego (2013).

Wojciech Kapica zajmuje w Gawronski & Partners stanowisko counsela odpowiedzialnego za praktykę bankowości i finansów. Wcześniej przez pięć miesięcy pracował w kancelarii Maruta Wachta jako regulatory affairs consultant, a przedtem przez ponad dwa lata takie samo stanowisko zajmował w Bird & Bird. Był także prawnikiem w Domu Maklerskim TMS Brokers. Specjalizuje się w prawie bankowym, prawie kapitałowym, prawie ubezpieczeniowym. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2011).

Marcin Pyrzanowski w nowej firmie otrzymał stanowisko consultant –– takie samo jak w Maruta Wachta, w której pracował od października 2016 r. do kwietnia 2017 r. Wcześniej przez pięć miesięcy pracował w Bird & Bird. Zajmuje się obsługą prawną instytucji finansowych.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl