Raport-ranking: Liderzy obsługi debiutów giełdowych w 2017 roku

627

Kancelarie Weil, Gotshal & Manges i White & Case w 2017 r. obsłużyły najwięcej – po dwa – debiutów spółek na głównym parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Ta pierwsza pracowała dla spółek przeprowadzających oferty publiczne (IPO),  druga – dla organizujących je banków.

Obie doradzały zarówno przy największym pod względem wartości oferty tegorocznym debiucie – sieci sklepów Dino Polska (1 mld 655 mln zł), jak i obsługiwały IPO o największej łącznej wartości – w sumie 2 mld 163,3 mln zł (Dino Polska i spółka Griffrin Premium Re).

Tak wynika z danych zebranych przez „Rynek Prawniczy”.

Poniżej zestawienie debiutów i pierwszych ofert publicznych na głównym rynku giełdy w 2017 r. oraz zaangażowanych do nich doradców prawnych, opracowane przez „Rynek Prawniczy” na podstawie danych GPW i własnych.

Debiuty giełdowe i pierwsze oferty publiczne w   2017 r. (chronologicznie)

Spółka Wartość oferty (w mln zł) Doradca prawny
Setanta*                                           
Unimot*        99,0 CSW Więckowska i Partnerzy
JWW Invest*              Joanna Siudak Kancelaria Radcy Prawnego
Griffrin Premium Re..      508,3 Weil, Gotshal & Manges; Loyens & Loeff  (spółka); White & Case (banki-menedżerowie oferty)
Dino Polska    1655,0 Weil, Gotshal & Manges (spółka); White & Case (banki-menedżerowie oferty)

* Przejście z rynku NewConnect

W sumie dla pięciu giełdowych debiutantów pracowało pięć kancelarii (jedna firma skorzystała z usług doradcy inwestycyjnego). Po jednym debiucie mają na koncie kancelaria CSW Więckowska i Partnerzy z Poznania, kancelaria radcowska Joanny Siudak z Bolechowic koło Krakowa i kancelaria Loyens & Loeff  z Holandii, która doradzała spółce zarejestrowanej w Holandii w kwestiach tamtejszego prawa.

Pierwszy kwartał 2017 r. był słaby – zaledwie trzy debiuty na głównym parkiecie, w tym wszystkie z przeniesienia z rynku NewConnect. Tylko jednemu – spółki Unimot handlującej olejem napędowym i autogazem, towarzyszyła publiczna oferta akcji w kwocie 99 mln zł. Firma inwestycyjna Setanta i zajmująca się montażem instalacji cieplnych JWW Invest ofert nie przeprowadzały.

Za to drugi kwartał zaczął się od dwóch prawdziwych bomb w kwietniu. Pierwszą było wejście na parkiet spółki Griffrin Premium Re, zarejestrowanej w Holandii, ale zarządzającej nieruchomościami biurowymi i handlowymi w Polsce. Spółka, która przeprowadziła ponad półmiliardową IPO, działa w formule zbliżonej do REIT (real estate investment trust), czyli podmiotu, który osiąga dochody z wynajmu nieruchomości, a udziałowcom wypłaca zyski w formie dywidendy.

Drugi debiut – akcji spółki Dino Polska – był jeszcze bardziej spektakularny, jeśli chodzi o wielkość: 1 mld 655 mln zł to największa IPO na giełdzie warszawskiej od grudnia 2013 r. Dino Polska to sieć supermarketów, tzw. proximity, czyli handlujących w pobliżu osiedli ludzkich w małych i średnich oraz na peryferiach dużych miast. W czerwcu 2010 r. 49 proc. akcji tej spółki kupił za 200 mln zł fundusz private equity Enterprise Investors, który teraz wyszedł z inwestycji sprzedając swój mniejszościowy pakiet znacznie drożej.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl