White & Case i Clifford Chance w megakredycie dla sieci komórkowej

549

Kancelaria White & Case doradzała firmie telekomunikacyjnej P4, operatorowi sieci telefonii komórkowej Play, przy uzyskaniu kredytu na refinansowanie długu od konsorcjum instytucji finansowych, którego doradcą była kancelaria Clifford Chance.

Firma P4 poinformowała w marcu 2017 r. o podpisaniu z konsorcjum banków i instytucji finansowych umowy o 7 mld zł kredytu, który zostanie wykorzystany do refinansowania zadłużenia. Umowę kredytową (senior facilities agreement) z P4 podpisały Alior Bank, Bank Zachodni WBK, BGŻ BNP Paribas, DNB Bank, DNB Bank Polska, PKO Bank Polski, Raiffeisen Bank International i Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU.

Prezes spółki P4 Jørgen BangJensen w listopadzie 2016 r. oświadczył, że firma nie wyklucza konwersji swojego długu w euro na złote, w której to walucie osiąga przychody. Według nieoficjalnych wiadomości medialnych telekom zdecydował się na to, kiedy nie powiodła się próba sprzedaży sieci ani rekapitalizacji spółki. Wikipedia podaje, że wpłynęło siedem ofert zakupu m.in. od funduszy inwestycyjnych Warburg Pincus, Cinven, CVC i Blackstone, ale ich oferty miały nie być zadowalające.

Według Wikipedii Play jest obecnie drugą pod względem wielkości cyfrową siecią telefonii komórkowej w Polsce. Przydzielonych jest do niej 14,1 mln numerów. Sieć świadczy swoje usługi w systemach abonamentowym, na kartę (prepaid) i mieszanym (mix).

Doradcą spółki P4 przy refinansowaniu zadłużenia była kancelaria White & Case – prawnicy z biura w Warszawie: Marcin Studniarek, Tomasz Ostrowski, Rafał Kamiński, Grzegorz Jukiel, Aneta Urban, Anna Pawelec i z biura w Londynie: Ian Bagshaw, Martin Forbes, Nicola Chapman, Marketa Stafkova, Ahu Langley.

Konsorcjum instytucji finansowych doradzali prawnicy z biur londyńskiego i warszawskiego kancelarii Clifford Chance.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl