Allen & Overy w przejęciu polskiego piwa przez Japończyków

342

Kancelaria Allen & Overy doradzała japońskiej firmie Asahi Group Holdings przy zakupie browarów w państwach Europy ŚrodkowoWschodniej od belgijskiej firmy piwowarskiej AnheuserBusch InBev, której doradzały kancelarie Freshfields Bruckhaus Deringer i Hogan Lovells International.

Zawarta w grudniu 2016 r. umowa przewidująca przejęcie działalności piwowarskiej w Czechach, Polsce, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech, którą wcześniej prowadziła australijska korporacja browarnicza SABMiller, zanim przejął ją koncern AB InBev, została 6 marca 2017 r. zatwierdzona przez Komisję Europejską. Wartość transakcji, w której Asahi nabyła  grupę browarów, w tym największą Kompanię Piwowarską z Polski (ok. 34 proc. udziału w krajowym rynku),  to 900 mld jenów (7,3 mld dolarów).

Japończycy zostali właścicielami m.in. takich marek jak czeski Pilsner Urquell, węgierski Dreier i polskie Tyskie, Lech, Żubr, Dębowe, Wojak, Książęce.

Transakcja była wymuszona przez Komisję Europejską jako regulatora rynku do spraw konkurencji. W październiku 2016 r. Anheuser-Busch InBev, największy producent piwa na świecie, uzgodniła przejęcie za 100 mld dolarów drugiego giganta na rynku piwnym – firmy SABMiller, ale musiała pozbyć się części udziałów w światowym rynku. Wystawiła więc na sprzedaż niektóre marki przejmowanej SABMiller w Europie – wcześniej Asahi wykupiła m.in. browary produkujące piwa Peroni i Grolsch.

Kancelaria Allen & Overy doradzała grupie Asahi w kwestiach fuzji i przejęć, handlowych, bankowych i podatkowych oraz   w aspektach związanych z prawem konkurencji i prawem pracy. Transakcję obsługiwało londyńskie biuro przy udziale biur w Polsce, Czechach, Rumunii,  na Słowacji i Węgrzech, które przeprowadziły badania due diligence i doradzały w sprawach praw krajowych.

Doradcami prawnymi AB InBev były londyńska kancelaria Freshfields Bruckhaus Deringer oraz firma prawnicza Hogan Lovells International, ale jej warszawskie biuro nie doradzało w zakresie prawa polskiego.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl