CMS i Domański Zakrzewski Palinka w zakupie hotelu nieopodal Wawelu

360
(www.iceportal.com)

Kancelaria CMS doradzała firmie inwestycyjnej Invesco Real Estate przy transakcji nabycia hotelu Sheraton Grand w Krakowie od francuskiej sieci hotelarskiej Algonquin, której doradcą przy sprzedaży była kancelaria Domański Zakrzewski Palinka.

Invesco Real Estate, firma zarządzająca inwestycjami w nieruchomości, nabyła 28 lutego 2017 r. za 70 mln euro spółkę Wawel Holding, właściciela hotelu Sheraton Grand Kraków, od francuskiej firmy hotelarskiej Algonquin. Hotel należy do tej spółki.

Otwarty w 2004 r. pięciogwiazdkowy siedmiopiętrowy hotel położony jest w eleganckim miejscu nad Wisłą, w pobliżu Wawelu. Oferuje 232 pokoje i apartamenty, które ostatnio przeszły renowację. Po oddaniu do użytku był krytykowany za fasadę, nie pasującą, według krytyków, do panoramy Starego Miasta. Ze względu na wnętrze należy jednak do najbardziej reprezentacyjnych.

Jak poinformował portal EurobuildCEE, firma Algonquin wraz z współinwestorami przejęła hotel w 2013 r. za 38 mln euro od irlandzkiego funduszu Quinn Insurance, który kupił go w 2006 r. za 45 mln euro od firmy Molinaro Koger, specjalizującej się w obrocie nieruchomościami w branży hotelarskiej.

Globalna firma inwestycyjna Invesco Real Estate działa na rynku nieruchomości od 1983 r. Zaczynała w Stanach Zjednoczonych, później rozwinęła się w Europie i Azji. Zarządza dziś aktywami o wartości 71,3 mld dolarów i zatrudnia 441 osób w 21 biurach na całym świecie. W Europie ma 140 pracowników w ośmiu biurach – w Londynie, Monachium, Mediolanie, Madrycie, Paryżu, Pradze, Luksemburgu i Warszawie. Zarządzają oni 130 nieruchomościami w 12 krajach o łącznej wartości 7,9 mld dolarów.

Sieć Algonquin inwestuje kapitał private equity w hotele i zarządza nimi od 1998 r. Ma dziś 41 hoteli w Europie, w które zainwestowała 1,3 mld euro. Połowa z nich jest zarządzana pod brandem własnym, pozostałe pod markami znanych operatorów hotelarskich. W sumie dysponuje 7,1 tys. pokoi.

Invesco Real Estate doradzała kancelaria CMS. Pracą zespołu obsługującego kierowali partner Wojciech Szybkowski wraz ze starszym prawnikiem Adrianą Andrzejewską, współpracując z Piotrem Przybylskim, prawnikiem z departamentu nieruchomości i budownictwa. Partner Małgorzata Urbańska oraz Michał Derdak, starszy prawnik z zespołu prawa ochrony konkurencji, doradzali w zakresie uzyskania zgody urzędu antymonopolowego. Zaangażowany był również Konrad Werner, starszy prawnik z departamentu bankowości i finansów międzynarodowych.

Doradcą firmy Algonquin była kancelaria Domański Zakrzewski Palinka.

Obie kancelarie obsługiwały też transakcję z hotelem z 2013 r. CMS była wówczas doradcą Quinn Insurance i jej administratora Grant Thornton Dublin przy sprzedaży, a Domański Zakrzewski Palinka doradzała sieci Algonquin przy zakupie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl