Pięć kancelarii i jeden partner z szansami na laury „The Lawyer”

698

Domański Zakrzewski Palinka, Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy, Kochański Zięba i Partnerzy, Maruta Wachta, Wolf Theiss te kancelarie działające w Polsce są kandydatami do tegorocznych nagród European Awards przyznawanych przez branżowy brytyjski tygodnik „The Lawyer”.

O tytuł „Europejskiego Partnera Zarządzającego Roku” rywalizuje po raz drugi z rzędu Zbigniew Drzewiecki z kancelarii Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy. Ponadto kancelaria Maruta Wachta ma jeszcze jedną szansę na sukces jako pierwsza z Polski uzyskała w tym roku nominację do nagrody w kategorii „Europejska Kancelaria Specjalistyczna Roku”.

W tym roku kancelarie z Polski ponownie aspirują do wyróżnienia w kategorii „Firma Prawnicza Roku w Europie Środkowej”, w której, oprócz nich do finału zakwalifikowano także regionalną firmę Kinstellar utworzoną dziewięć lat temu z byłych biur sieci Linklaters oraz węgierską kancelarię Lakatos, Köves es Tarsai. Zresztą kancelaria Wolf Theiss, choć ma biuro w Warszawie, to również jest firmą regionalną, ponieważ ma je także w innych państwach środkowoeuropejskich.

Redakcja „The Lawyer” zrezygnowała bowiem w 2016 r. z przyjmowania zgłoszeń i odrębnego wyróżniania kancelarii z Polski (natomiast cieszą się taką możliwością firmy prawnicze z Rumunii). Wtedy na tzw. krótkiej liście nominowanych w kategorii „Firma Prawnicza Roku w Europie Środkowej” znalazły się Domański Zakrzewski Palinka oraz Kochański Zięba i Partnerzy.

Jednak w zeszłorocznej edycji konkursu żadna kancelaria z Polski nie została nagrodzona. Zdarzyło się to po raz pierwszy w ostatnich kilku latach.

Z kolei w kategorii „Europejski Parter Zarządzający Roku” nominowany był Zbigniew Drzewiecki, ale i w tym wypadku zwyciężył kto inny.

Przypomnijmy, że to właśnie kierowana przez niego kancelaria została przez „The Lawyer” wybrana w 2015 r. „Firmą Prawniczą Roku w Polsce”. Nagrodę European Award odrębnie dla Polski przyznano wówczas po raz trzeci. Wcześniej  triumfowały działająca w państwach regionu Morza Bałtyckiego kancelaria Magnusson oraz Domański Zakrzewski Palinka.

W tym roku w konkursie nominowane są firmy w 15 grupach regionalnych i krajach Europy, a oprócz tego w dziewięciu  innych kategoriach branżowych. Wybór najlepszych należy do 19-osobowego  jury, którego członkami są wyżsi rangą prawnicy z kancelarii oraz prawnicy in-house z międzynarodowych korporacji, którzy mają bezpośrednie doświadczenia ze współpracy z niezależnymi firmami prawniczymi z państw europejskich. Pod uwagę nie są brane globalne sieciowe kancelarie, tylko krajowe lub o zasięgu europejskim.

„The Lawyer” jest renomowanym brytyjskim tygodnikiem adresowanym do prawników obsługujących gospodarkę. Ukazuje się od 1981 r. Wydawcą jest Centaur Media.

Nagrodami European Awards wyróżnia już ósmy rok kancelarie, które skutecznie radzą sobie z presją otoczenia ekonomicznego i utrzymują wysoki poziom obsługi klientów. W tym roku jurorzy przy wyborze laureatów mają koncentrować się na „rosnącym znaczeniu zleceń na obsługę transakcji transgranicznych”.

Zwycięzca rankingu zostanie ogłoszony 16 marca 2017 r. w Londynie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl