White & Case i CMS Cameron McKenna w megasprzedaży sieci sklepów

808

Kancelarie White & Case i CMS Cameron McKenna doradzały funduszowi Mid Europa Partners przy sprzedaży sieci sklepów spożywczych Żabka funduszowi CVC Capital Partners – podał fundusz Mid Europa.

O zawarciu porozumienia w sprawie transakcji strony poinformowały 21 lutego 2017 r.

Firma private equity i doradztwa inwestycyjnego CVC Capital Partners poprzez swoje fundusze przejmuje spółkę Żabka Polska od funduszu Mid Europa Partners. Akwizycja ma być sfinalizowana w drugim kwartale 2017 r. Sfinansują ją banki ING, Pekao i Unicredit.

Wartości transakcji nie podano, informując jedynie, iż sprzedaż Żabki jest największą w historii polskiego handlu detalicznego. Komentatorzy medialni wymieniali kwotę miliarda euro. Mid Europa kupił Żabkę w 2011 r. od słowackiego funduszu Penta Investments za ok. 400 mln euro.

Firma Żabka Polska działa od 1998 r., kiedy zaczynała od jednego sklepu w Poznaniu. Dziś jest właścicielem ogólnopolskiej sieci sklepów spożywczych działających pod markami Żabka i Freshmarket, liczącej ok. 4,5 tys. franczyzowych placówek prowadzonych przez ok. 3 tys. przedsiębiorców. Żabka obsługuje ok. 2 mln klientów dziennie.

– Jestem zadowolony, że mogę ogłosić drugą inwestycję CVC w Polsce, co świadczy o naszym długoterminowym zaangażowaniu w tym kraju i całym regionie Europy Środkowej. Mamy silny zespół w Warszawie oraz globalny zasięg, a więc dwie rzeczy, które są niezbędne do tego, aby skutecznie wspierać rozwój naszych spółek w Polsce – oświadczył Węgier István Szőke, partner w CVC.

– Od czasu nabycia spółki znacząco zwiększyliśmy tempo wzrostu sieci. Otwierając ponad 500 sklepów rocznie dwukrotnie zwiększyliśmy jej wielkość i potroiliśmy przychody. Wśród naszych kluczowych inicjatyw znalazły się  wzmocnienie relacji i współpracy z franczyzobiorcami, a także wprowadzenie strategii zorientowanej na klienta oraz zaspokojenie jego zmieniających się potrzeb – stwierdził Paweł Padusiński, szef warszawskiego biura Mid Europa Partners.

Firma CVC została założona w 1981 r. Dziś ma  23 biura i ok. 400 pracowników w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych.   W funduszach o zróżnicowanych strategiach inwestycyjnych zarządza aktywami o wartości powyżej 50 mld dolarów zainwestowanymi w 52 firmy na całym świecie. W 2015 roku fundusz CVC Capital Partners kupił od Polskich Kolei Państwowych spółkę PKP Energetyka.

Mid Europa Partners jest firmą private equity, która od 1999 r. inwestuje w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej, zarządzając funduszami o kapitale 4,6 mld euro.

Doradcą finansowym Mid Europa Partners przy transakcji był bank JP Morgan. Doradcami prawnymi – kancelarie White & Case i CMS Cameron McKenna.

Zespołem White & Case obsługującym transakcję kierował Ian Bagshaw, partner w  londyńskim zespole kancelarii, a znaleźli się w nim prawnicy z biura warszawskiego – partner Marcin Studniarek, partner lokalny Aneta Hajska i Bartosz Smardzewski, oraz prawnicy z biura firmy w Londynie – Ken Barry, Martin Forbes, Peita Menon, Peter Lewis, Ben von Maur, Ivo Cavrak, Hillary Roberts, Glordiola Duli, Oliver Arnott, Nicola Chapman, Paul Harrington, a także Mark Powell z biura w Brukseli.

– Ta znacząca na polskim rynku umowa pokazuje siłę naszej praktyki private equity i naszą silną relację z funduszem Mid Europa, która została zbudowana na wsparciu, jakie zaoferowaliśmy przy serii udanych transakcji w ostatnich latach oświadczył Ian Bagshaw.

Zakres prac kancelarii CMS przy transakcji obejmował przeprowadzenie badania prawnego spółki Żabka Polska, tzw. vendor due diligence, oraz udział w dalszych etapach procesu sprzedaży.

Pracował przy niej zespół transakcyjny kierowany przez partnera Jakuba Marcinkowskiego. W jego składzie byli starszy prawnik Tomasz Waligórski, Grzegorz Pączek, Jakub Szczygieł i Mateusz Baszczyk, Wspierali go starszy prawnik Michał Derdak i Krzysztof  Sikora w zakresie prawa konkurencji, Maciej Andrzejewski – w zakresie prawa pracy, Karina Zielińska – w zakresie prawa własności intelektualnej i nowych technologii oraz Adriana  Cieśla, Joanna Pierzchała i Marcin Pasik z zespołu nieruchomości.

– Patrząc na skalę zainteresowania oferowaną spółką, zarówno ze strony funduszy obecnych od dawna w naszej części Europy, jak i dopiero wchodzących mocniej do naszego regionu, można przypuszczać, że sprzedaż Żabki jest jedną z najbardziej prestiżowych i wyczekiwanych transakcji ogłaszanych w Polsce w tym roku. Co więcej, obserwowany obecnie wzrost aktywności na rynku fuzji i przejęć w Polsce ma szansę utrzymać się w kolejnych miesiącach, biorąc pod uwagę transakcje, które są obecnie w przygotowaniu  – ocenił Jakub Marcinkowski.

CVC Capital Partners doradzała przy przejęciu kancelaria Greenberg Traurig.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl