Były wiceprezydent Warszawy w kancelarii Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy

1133
Fot.: Urząd Miasta Warszawy

Jarosław Jóźwiak jest od grudnia 2016 r. prawnikiem stołecznej kancelarii Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy dowiedział się „Rynek Prawniczy”.

Do początku września ubiegłego roku Jarosław Jóźwiak był wiceprezydentem Warszawy w ekipie prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, która zdymisjonowała go po tym, jak na światło dzienne wyszła tzw. afera reprywatyzacyjna.

Kancelaria, w której były urzędnik warszawskiego magistratu zajmuje stanowisko managing associate, przedstawia go na swojej stronie internetowej jako „prawnika specjalizującego się w problemach ustrojowych jednostek samorządu terytorialnego oraz sprawach z zakresu gospodarki nieruchomościami i administracji publicznej”.

Według kancelarii, jako zastępca prezydenta Warszawy współtworzył najważniejsze samorządowe akty ustrojowe, zbudował system nadzoru prawnego nad dzielnicami, bezpośrednio nadzorował radców prawnych prowadzących w imieniu miasta sprawy sądowe oraz był współtwórcą „małej” ustawy reprywatyzacyjnej.

Jarosław Jóźwiak jest działaczem Platformy Obywatelskiej. Od objęcia urzędu prezydenta Warszawy przez Hannę Gronkiewicz-Waltz w 2006 r. rozpoczął karierę w samorządzie. Najpierw jako zastępca dyrektora gabinetu prezydenta odpowiedzialny za współpracę zagraniczną Warszawy, kontakty z radą miasta, nadzór nad dzielnicami i urzędnik  wyborczy magistratu. Od 2013 r. był  dyrektorem Centrum Komunikacji Społecznej w ratuszu odpowiedzialnym za partycypację społeczną, promocję miasta i budowanie relacji z mieszkańcami. Od 2014 r. był wiceprezydentem Warszawy odpowiedzialnym za kulturę, sport, bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, marketing miasta, partycypację społeczną, gospodarkę nieruchomościami i sprawy prawne.

Bezpośrednio nadzorował Biuro Gospodarki Nieruchomościami w urzędzie miasta, które zajmowało się reprywatyzacją kamienic i gruntów. W związku z aferą reprywatyzacyjną w Warszawie oddał się do dyspozycji prezydent i został przez nią 8 września 2016 r. odwołany z funkcji.

W październiku 2016 r. media poinformowały, iż prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące niedopełnienia przez niego obowiązków służbowych w związku z reprywatyzacją.

Ma 34 lata. Jest odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

Jest magistrem prawa (2006) i prawa kanonicznego (2007) Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl