Dentons w budowie i finansowaniu elektrowni wiatrowej w Chorwacji

284
Farma wiatrowa Lukovac (http://www.enlightenergy.co.il)

Kancelaria Dentons doradzała izraelskiej firmie Enlight Renewable Energy przy projekcie budowy i finansowania elektrowni wiatrowej w chorwackiej Dalmacji.

Enlight Renewable Energy w 2016 r. nabyła za 8,3 mln dolarów 90 proc. udziałów w projekcie farmy wiatrowej Lukovac w pobliżu Splitu, o mocy 49 megawatów (MW),  od firmy WPD Enersys z Dubrownika.

Enlight Renewable Energy to firma z branży energetyki odnawialnej. Działa w Izraelu (solarne farmy na pustyni Negew, wiatraki na  wzgórzach Golan) we Włoszech i Irlandii. Była także współwłaścicielem farmy wiatrowej Wróblew w Polsce o zainstalowanej mocy 36 MW, którą sprzedała w grudniu 2014 r. Jest częścią Grupy Eurocom, która kontroluje również największą w Izraelu grupę telekomunikacyjną Bezeq.

Za doradztwo prawne, m.in. opracowanie umów o budowę i utrzymanie oraz zarządzanie elektrownią wiatrową, o dostawę i serwis turbin wiatrowych, a także za reprezentację klienta w negocjacjach z dostawcami odpowiedzialna była Agnieszka Kulińska, counsel w warszawskim zespole energetyki i zasobów naturalnych. Pracę nadzorował Arkadiusz Krasnodębski, partner zarządzający Dentons w Polsce, kierujący warszawskim i europejskim zespołem energetyki i zasobów naturalnych. Prawnicy z polskiego biura Dentons koordynowali pracę doradców prawnych z Chorwacji.

Transakcja finansowania inwestycji dotyczyła prawa chorwackiego, angielskiego, amerykańskiego, izraelskiego oraz niemieckiego. Obejmowała m.in. negocjowanie dokumentów finansowania, w tym umowy kredytu w kwotach ok. 29 mln euro oraz 155 mln chorwackich kun i koordynowanie doradztwa w wielu systemach prawnych.

Transakcję finansowania obsługiwali Mateusz Toczyski, partner kierujący zespołem bankowości i finansów w Polsce i Europie,  counsel Agnieszka Lipska, associates Krzysztof Mrozik, Łukasz Błaszczak i prawnicy z innych jurysdykcji.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl