Sołtysiński Kawecki & Szlęzak i Baker McKenzie w przejęciu sieci sklepów

481
(www.wiadomoscihandlowe.pl)

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak doradzała firmie handlowej Eurocash przy przejęciu firmy Eko Holding od spółki Pelican Ventures, której doradzała kancelaria Baker McKenzie.

Firma Eurocash z siedzibą w Komornikach przejęła w styczniu 2017 r. spółkę Eko Holding z siedzibą w Nowej Wsi Wrocławskiej, wraz z jej spółkami zależnymi Ledi oraz Jim prowadzącymi w południowo-zachodniej Polsce sieć 250 sklepów spożywczych pod markami EKO oraz Ledi, od dotychczasowego właściciela, spółki Pelican Ventures, która kontrolowana jest przez przedsiębiorcę z siedzibą w Luksemburgu.

W marcu 2016 r. firma Eurocash podpisała ze spółką Pelican Ventures umowę zakupu 100 proc. udziałów w firmie Eko Holding oraz pośrednio 100 proc. udziałów w jej spółkach Ledi i Jim.
W grudniu 2016 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał warunkową zgodę na to przejęcie, ponieważ uznał, że transakcja „może doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji na trzech lokalnych rynkach”. UOKiK uwarunkował zgodę od wyzbycia się przez Eurocash trzech sklepów Eko w Gniewczynie Łańcuckiej i Zarzeczu (województwo podkarpackie) oraz w Chróścicach (województwo opolskie).

Firma Eurocash zajmuje się hurtową i detaliczną sprzedażą artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku, także za pośrednictwem sieci franczyzowych i partnerskich – ABC, Delikatesy Centrum, Groszek, Euro Sklep, Gama, Lewiatan oraz Drogerie Koliber.

Największy pakiet akcji w spółce (44 proc.) ma biznesmen z Portugalii Luis Amaral, który w 2003 r. nabył ją od swojego byłego pracodawcy – portugalskiego przedsiębiorstwa Jerónimo Martins.

Dzięki transakcji przynosząca straty sieć Eko pozyska strategicznego partnera, który umożliwi jej odzyskanie rentowności i zachowanie ponad 3,7 tys. miejsc pracy.

Firmie Eurocash doradzali prawnicy kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak: Andrzej SzlęzakSławomir Uss, Witold Kurek, Leszek Małecki, Agnieszka Skowronek, Anna Bartosiewicz. Za kwestie antymonopolowe odpowiadali Krzysztof Kanton i Jarosław Łukawski, za podatkowe natomiast – Sławomir Łuczak i Szymon Czerwiński.

Ich doradztwo obejmowało wszystkie aspekty transakcji, w tym audyt prawny i podatkowy spółek, negocjowanie dokumentacji transakcyjnej i finansowej, reprezentowanie w postępowaniu przed prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz wsparcie przy podpisaniu umowy przedwstępnej, przyrzeczonej i pozostałych umów związanych z transakcją.

Doradcą spółki Pelican Ventures była kancelaria Baker McKenzie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl