Greenberg Traurig i Hogan Lovells w sprzedaży galerii na Warmii

363
(www.galeria-warminska.pl)

Kancelaria Greenberg Traurig doradzała spółce, która sprzedała centrum handlowe Galeria Warmińska firmie inwestycyjnej Rockcastle Global Real Estate. Jej doradcą była kancelaria Hogan Lovells.

Cena sprzedaży sfinalizowanej w połowie grudnia 2016 r. wyniosła 150 mln euro. Obiekt sprzedała spółka Galeria Warmińska, która była jego właścicielem i zarządcą od otwarcia we wrześniu 2014 r. Głównym inwestorem był natomiast biznesmen Dariusz Miłek, właściciel sieci sklepów z obuwiem CCC.

Galeria Warmińska to centrum handlowo-rozrywkowe o powierzchni handlowej 42,7 tys. mkw wynajętej w całości przez 170 sklepów (m.in. Piotr i Paweł, RTV Euro AGD, TK MAXX, Zara, H&M, Reserved, Smyk, New Yorker, Martes Sport, CCC, Carry, Bershka, Intersport, Pull&Bear, Rossmann, Hebe), placówki gastronomiczne, multikino, salę zabaw dla dzieci, klub fitness. Placówka posiada 1,2 tys. miejsc parkingowych.

Rockcastle Global Real Estate Company Limited to firma z Republiki Południowej Afryki inwestująca w nieruchomości oraz spółki na całym świecie. Aktywa Rockcastle obejmują papiery wartościowe spółek działających w Europie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Singapurze oraz portfel nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej.

Firma wydała już prawie 1 mld euro na zakup 11 centrów handlowych w Polsce i Czechach. Wcześniej w grudniu 2016 r. od funduszu Aviva Investors kupiła centra handlowe Focus Mall Zielona Góra i Focus Mall Piotrków Trybunalski. We wrześniu nabyła od firmy TriGranit galerię Bonarka City Center w Krakowie. W 2015 r. w jej portfelu znalazły się centra Karolinka w Opolu i Pogoria w Dąbrowie Górniczej kupione od firmy BlackRock oraz Solaris Center w Opolu.

Galeria Warmińska w Olsztynie jest pierwszym centrum handlowym w północno-wschodniej Polsce w portfelu Rockcastle. Dzięki swojej dominującej pozycji w województwie warmińsko-mazurskim, ciągle rosnącej odwiedzalności, a także regularnemu wzrostowi wartości sprzedawanych towarów i usług działających w galerii najemców, mamy poważne argumenty, by oczekiwać ponadprzeciętnego wzrostu dochodu generowanemu przez to centrum oświadczył Spiro Noussis, dyrektor generalny Rockcastle.

Spółce sprzedającej Galerię Warmińska doradzały firmy JLL i KPMG oraz kancelaria Greenberg Traurig. Kancelaria obsługiwała m.in. negocjacje dokumentów transakcyjnych, w tym umowy sprzedaży, przedwstępną i przyrzeczoną. Doradcami byli partner Radomił Charzyński i prawnik Kamil Majewski.

Firmie Rockcastle przy zakupie doradzały firmy Savills, Arcadis i PwC oraz kancelaria Hogan Lovells.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl