Szef działu prawnego firmy ubezpieczeniowej Liderem Prawników Przedsiębiorstw

642
W. Koper (z lewej) wręcza M. Czapiewskiemu nagrodę Lidera Prawników Przedsiębiorstw

Marcin Czapiewski, dyrektor do spraw prawnych i compliance Towarzystwa Ubezpieczeń Europa, został laureatem konkursu Lider Prawników Przedsiębiorstw zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw.

Wyniki konkursu ogłoszono 1 grudnia 2016 r. podczas świątecznego spotkania członków i przyjaciół PSPP. Była to jego pierwsza edycja, a ma być organizowany corocznie.

Oprócz laureata nominacje do nagrody Lider Prawników Przedsiębiorstw otrzymali:

  • Agnieszka Dzięgielewska-Jończyk, regionalny dyrektor do spraw prawnych firmy Hewlett Packard Enterprise.
  • Marcin Nowicki, dyrektor pionu prawnego firmy Ursus.

Wyboru laureata dokonano w dwóch etapach. W pierwszym dyrektorzy działów prawnych przedsiębiorstw-członków PSPP  zgłaszali swoje kandydatury. W drugim kapituła konkursu w składzie: Waldemar Koper (prezes zarządu PSPP, Kompania Piwowarska), Maciej Ozdowski (wiceprezes zarządu PSPP, Colgate-Palmolive), Piotr Marucha (wiceprezes zarządu PSPP, ABB), Tomasz Sztyber (wiceprezes zarządu PSPP, Nokia), Cezary Żelaźnicki (partner zarządzający kancelarii PwC Legal), Robert Niczyporuk (partner kancelarii Domański Zakrzewski Palinka), Ryszard Sowiński (partner firmy doradczej Naveo Sowiński i Sęk).

Zdaniem Waldemara Kopera, konkurs honoruje liderów środowiska prawników firmowych. Stwierdził on, iż kapituła wybrała laureata jednogłośnie, a zdecydowało o tym to, że przez ostatnie cztery lata pracy Marcin Czapiewski zajmował się skutecznym „zarządzaniem nieustannym kryzysem w przedsiębiorstwie o wielomiliardowej sumie bilansowej”. W tym czasie firma i jej główny prawnik „znajdowali się pod nieustanną presją organów państwa, mediów i klientów”, która wyrażała się „setkami procesów sądowych, dwoma procesami zbiorowymi oraz kontrolami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisji Nadzoru Finansowego i prokuratur”. Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, chodziło o kontrowersje i spory wokół kwestii wysokich opłat za likwidację tzw. polisolokat – instrumentów finansowych sprzedawanych klientom m.in. przez TU Europa.

Marcin Czapiewski jest od ponad czterech lat dyrektorem do spraw prawnych i compliance TU Europa. Wcześniej przez prawie osiem lat był szefem działu prawnego w firmie VB Leasing, przez prawie dwa lata specjalistą od podatków w firmie Europejski Fundusz Leasingowy, ponad rok konsultantem w dziale podatkowym firmy Ernst & Young i przez ponad dwa lata asystentem w dziale podatków firmy Arthur Andersen.

Jest absolwentem studiów prawniczych Uniwersytetu Wrocławskiego (1999).

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl