Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy w gazowym megakontrakcie

275
Magazyn gazu PGNiG w Wierzchowicach (www.pgnig.pl)

Kancelaria Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy poinformowała na swojej stronie internetowej, iż doradzała Polskiemu Koncernowi Naftowemu Orlen przy zawarciu długoterminowej umowy na dostawy gazu ziemnego z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem.

Pod koniec września 2016 r. PKN Orlen i PGNiG podpisały pięcioletni kontrakt na sprzedaż gazu o szacowanej wartości ponad 7 mld zł. PGNiG stała się strategicznym dostawcą paliwa gazowego dla Orlenu, w tym do dwóch budowanych elektrociepłowni gazowo-parowych w Płocku i Włocławku. Rozwiązano umowę z 1997 r. pomiędzy PGNiG a Orlenem na dostawy gazu ziemnego do Zakładu Produkcyjnego w Płocku, która miała obowiązywać do 30 września 2017 r.

– Jesteśmy dumni, że PKN Orlen – jeden z naszych największych partnerów handlowych – zdecydował się na przedłużenie współpracy z PGNiG – zadeklarował Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

– Nowa umowa gazowa z PGNiG to ważny element budowania przewagi konkurencyjnej Grupy Orlen, gdyż gwarantuje to, co dla nas kluczowe: bezpieczeństwo dostaw oraz atrakcyjną cenę. Dodatkowo nowa umowa zastępuje stare kontrakty gazowe i jest lepiej dopasowana do naszych potrzeb jako odbiorcy paliwa gazowego – oświadczył Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen.

– Kolejna umowa z tak dużym partnerem zawarta w tym roku to efekt konsekwentnie realizowanej polityki wysokiej jakości sprzedaży. Oferujemy bezpieczne i zdywersyfikowane dostawy gazu, mamy rzetelną, rynkową i konkurencyjną ofertę cenową  – skomentował Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG ds. handlowych.

PKN Orlen to polski koncern paliwowo-energetyczny. Zatrudnia  ponad 20 tys. pracowników. Należą do niego rafinerie ropy naftowej w Płocku, Trzebini, Jedliczu, w Litvínovie i Kralupach (Czechy) oraz w Możejkach (Litwa).

PGNiG zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej, importem gazu do Polski, magazynowaniem go w kraju, dystrybucją paliw gazowych, a także eksploatacją złóż gazu i ropy oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych.

Doradcą prawnym PKN Orlen w procesie negocjacyjnym była kancelaria Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy (o czym poinformowała na swojej stronie internetowej)prawnicy: Przemysław Kałek, Joanna Nowak-Paradowska, Adam Zwierzyński i Marcin Boruc. Zdaniem Przemysława Kałka „kontrakt jest w wielu aspektach precedensowy na rynku polskim”.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl