Domański Zakrzewski Palinka w przejęciu materiałów wybuchowych

312

Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka doradzała szwajcarskiej firmie SSE Holding przy transakcji przejęcia zakładów produkujących górnicze materiały wybuchowe, substancje stabilizujące wyrobiska i obudowy dla górnictwa w Europie od australijskiego koncernu Orica.

Pod koniec września 2016 r. SSE Holding przejęła od firm Orica Europe i Orica Norway cywilne przedsiębiorstwa produkujące substancje i wyroby dla przemysłu górniczego w Niemczech, Polsce, Czechach i na Słowacji. Wśród nich był m.in. zakład wytwarzający materiały wybuchowe w Würgendorf oraz trzy spółki w Polsce – Minova Ekochem z  Siemianowic Śląskich produkująca substancje stabilizujące grunt, Minova Ksante z Polkowic – producent  artykułów tzw. chemii górniczej oraz Minova Arnall z siedzibą w Golcach produkująca obudowy górnicze.

Umowa między obiema firmami obejmuje porozumienia o wzajemnej dostawie produktów. Orica będzie nadal kupować nitroglicerynę z fabryki w Würgendorf, a SSE będzie nabywać od Oriki m.in. elektryczne i elektroniczne detonatory, emulsje i emulgatory.

SSE Holding zarządza szwajcarską grupą przemysłową Societé Suisse des Explosifs, która od ponad 120 lat produkuje  wyroby pirotechniczne i materiały wybuchowe dla górnictwa. Zatrudnia 350 pracowników w siedmiu krajach. Po przejęciu europejskiego biznesu Oriki zakłada wzrost sprzedaży o 45 mln euro. Zatrudnienie zwiększy się o 180 osób.

Australijski koncern Orica jest największym na świecie dostawcą materiałów i systemów wybuchowych dla przemysłu wydobywczego. Ponadto produkuje substancje chemiczne, takie jak cyjanek sodu, do ekstrakcji złota i produkty do stabilizacji gruntu dla górnictwa podziemnego. Poza Australią działa w Azji, Ameryce, Afryce i Europie.

Firmie SSE Holding doradzała przy transakcji szwajcarska kancelaria Kellerhals Carrard. Dla Orica Europe i Orica Norway pracowała niemiecka kancelaria Heuking Kühn Lüer Wojtek.

Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka była doradcą SSE Holding przy polskich aspektach przejęcia zakładów produkujących substancje stabilizujące wyrobiska i obudowy dla górnictwa.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl