Trzy kancelarie w zakupie komercyjnej megadziałki w Warszawie

583
Galeria Jupiter Centrum na froncie zakupionego terenu (www.warszawa.fotopolska.eu)

Jak dowiedział się „Rynek Prawniczy”, kancelaria Kochański Zięba i Partnerzy doradzała firmie Echo Polska Properties, a kancelaria Weil, Gotshal & Manges – firmie Echo Investment, przy nabyciu przez nie nieruchomości gruntowej w Warszawie od firmy Griffin Real Estate oraz przy ich umowie w sprawie inwestycji na tym terenie. Doradcą firmy Griffin Real Estate była kancelaria Hogan Lovells.

Deweloperska firma Echo Investment oraz Echo Polska Properties, fundusz inwestujący na rynku nieruchomości, podpisały na początku października 2016 r. umowę zakupu terenu w centrum Warszawy od funduszu Griffin Real Estate oraz umowę o wspólnym projekcie komercyjnej inwestycji na tym terenie. Nabywcy zapłacą za nieruchomość nie więcej niż 120 mln euro, w dwóch ratach.

Zgodnie z umową Echo i EPP utworzą joint venture, w którym EPP będzie posiadało 70 proc., a Echo Investment –30 proc. udziałów. Na podstawie oddzielnych umów Echo zostanie deweloperem inwestycji – planowana jest budowa wielkiego, centrum handlowego, którego zarządcą ma być z kolei spółka zależna od EPP. Umowy są warunkowe i uzależnione m.in.  od uzyskania aprobaty prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Adres Towarowa 22 to największa nieruchomość komercyjna w centrum Warszawy, składająca się z kilkudziesięciu działek scalonych w pięciu transakcjach przez Griffin Real Estate. W efekcie uzyskano teren pod zabudowę o całkowitej powierzchni ok. 6,5 hektarów i ponad 100 tys. mkw. potencjalnej powierzchni wynajmu. Dzisiaj stoi tu m.in. Centrum Handlowe Jupiter.

Echo Investment to firma inwestycyjno-deweloperska realizująca inwestycje w trzech głównych sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowym i biurowym. Zrealizowała ponad 120 przedsięwzięć w kilkudziesięciu miastach Polski. W 2015 r. wspólnie kupiły ją fundusze kapitałowe Griffin Real Estate z Polski oraz amerykańskie Oaktree Capital Management i Pacific Investment Management Company.

Echo Polska Properties to fundusz utworzony przez Echo Investment oraz fundusz Redefine Properties z Republiki Południowej Afryki, działający w sektorze nieruchomości w formule Real Estate Investment Trust (REIT zarabia nie na wzroście wartości nieruchomości, lecz na czynszach płaconych przez ich najemców), który ma w 11 miastach Polski sześć inwestycji biurowych i dziesięć handlowych o wartości 1,2 mld euro.

Griffin Real Estate to firma inwestująca na polskim rynku nieruchomości komercyjnych zarządzająca aktywami o wartości ok. 4,5 mld euro. Strategicznymi partnerami Griffin Real Estate są fundusze Oaktree, PIMCO i Redefine Properties z RPA.

– Cieszymy się bardzo, że sprzedajemy nieruchomość Echo Investment i EPP. Dzięki temu mamy pewność, że znajdzie się w dobrych rękach. Mieliśmy wiele zbliżonych ofert od innych inwestorów, ale postanowiliśmy, że Towarowa pozostanie w rodzinie – oświadczył Piotr Fijołek, partner odpowiedzialny za transakcję w Griffin Real Estate.

– Z uwagi na niezwykle atrakcyjną lokalizację nieruchomość będzie idealnie pasować do portfela EPP – skomentował Hadley Dean, prezes EPP, którego zdaniem, jest to prawdopodobnie ostatnia tego rodzaju działka dostępna w środku Warszawy.

– Towarowa doskonale wpasowuje się w naszą strategię. Echo Investment chce budować duże projekty, które będą współtworzyły miasto i odpowiadały na potrzeby jego mieszkańców. W najbliższych latach w tej okolicy powstanie około 1 mln mkw. biur. Wola jest także dzielnicą, w której powstaje najwięcej mieszkań w Warszawie. Nasza inwestycja przywróci miastu ten historyczny kwartał ulic dodając mu funkcje handlowe, rozrywkowe i restauracyjne – zadeklarował Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Echo Polska Properties doradzała przy transakcji kancelaria Kochański Zięba i Partnerzy. W zespole prawników obsługujących transakcję pod kierownictwem Andrzeja Zająca byli m.in. Kamil Osiński, Marcin Rżysko, Aleksandra Polak, Szymon Gałkowski, Edyta RękawekKlaudia Szymańska-Rutkowska.

Echo Investment doradzała kancelaria Weil, Gotshal & Manges. Doradcą firmy Griffin Real Estate była kancelaria Hogan Lovells.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl