Polscy prawnicy w środkowoeuropejskiej kancelarii

1765

CEE Attorneys – to działająca od 2015 r. międzynarodowa firma prawnicza z biurami w krajach środkowej i wschodniej Europy: w Czechach, Polsce, Rumunii, na Słowacji i Litwie. Jedno z nich prowadzą prawnicy warszawskiej kancelarii SPP Legal Szmigiel & Papros.

„Naszym celem jest działanie jak jedna kancelaria, w oparciu o taką samą filozofię, standardy, politykę oraz styl funkcjonowania, na całym obszarze działania naszej sieci” – czytamy na stronie internetowej kancelarii.

Utworzyły ją w marcu 2015 r. kancelarie Tomicek Legal (Zdenek Tomicek był pomysłodawcą) z Czech i Fox Martens (Lišiak Martinák) ze Słowacji. Potem dołączyła do nich polska kancelaria SPP Legal Szmigiel & Papros, następnie litewska kancelaria SKV Law. We wrześniu 2016 r. członkiem sieci stała się kancelaria Boanta, Gidei si Asociatii z Rumunii.

Sieć CEE Attorneys tworzy obecnie siedem biur w Pradze i Libercu (Czechy), Bratysławie i Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), w Wilnie, Bukareszcie i Warszawie.

Dla „Rynku Prawniczego” wypowiada się radca prawny Andrzej Szmigiel, partner w biurze CEE Attorneys w Warszawie:

„Rynek Prawniczy”: Czym właściwie jest CEE Attorneys – czy to kancelaria, czy stowarzyszenie, porozumienie albo sieć kancelarii istniejących? Jak to jest zorganizowane? Czy ma własną centralę, partnerów, szefa, biuro?

Andrzej Szmigiel: CEE Attorneys to kancelaria, której forma działalności zbliżona jest nieco do franczyzy. Oznacza to, że każde z naszych biur jest od siebie niezależne, ale działamy pod tą samą marką i posiadamy ten sam styl korporacyjny. Nie ma jednej głównej siedziby.

Wybrany rodzaj współpracy jest w istocie korzystny dla wszystkich stron, ponieważ prawnicy, którzy tworzyli swoje lokalne biura od lat, nie tracą autonomii decyzyjnej w swoich kancelariach po przystąpieniu do CEE Attorneys, a jednocześnie otrzymują wszelkie korzyści płynące z bycia międzynarodową firmą, takie jak pozyskanie nowych klientów, wspólne działania marketingowe oraz takie, które wpływają na rozwój firmy.

Obecnie kancelarię CEE Attorneys tworzy więcej niż 50 prawników wraz z partnerami w siedmiu biurach w Polsce, Czechach, Słowacji, Litwie oraz Rumunii.

„Rynek Prawniczy”: Jak doszło do powstania CEE Attorneys? Czyj to był pomysł? Jak znalazła się w tej strukturze kancelaria SPP Legal Szmigiel & Papros?

Andrzej Szmigiel: Wszystko zaczęło się 1 marca 2015 r., kiedy to w wyniku połączenia czeskiej kancelarii prawnej Tomicek Legal i słowackiej Fox Martens powstała firma prawnicza pod szyldem CEE Attorneys. W czerwcu 2015 r. dołączyliśmy jako SPP Legal Szmigiel & Papros do grupy CEE Attorneys, a chwilę później w grudniu litewska kancelaria SKV. Natomiast od września tego roku w naszym gronie znajduje się także kancelaria BG&A z Rumunii.

Co ważne, wszystkie nasze kancelarie spełniają co najmniej cztery kryteria jakościowe, takie jak odpowiednia długość praktyki zawodowej naszych prawników, umiejętności językowe, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zawodowej, a także minimalna ilość prawników zatrudnionych w każdym z biur. To wszystko sprawia, że nasi klienci mają pewność, że otrzymują usługi jak najlepszej jakości.

„Rynek Prawniczy”: Czyli kancelaria SPP Legal Szmigiel & Papros samoistnie już nie działa?

Andrzej Szmigiel: Pracujemy pod marką CEE Attorneys.

„Rynek Prawniczy”: Jak jest pomysł biznesowy CEE Attorneys? Czy regionalizm usług prawniczych na rynku odrębnym od krajowych czy międzynarodowych ma rację bytu?

Andrzej Szmigiel Europa ŚrodkowoWschodnia to naprawdę duży obszar, który ze względu na uwarunkowania historyczne jest o wiele bardziej zróżnicowany ze swoimi lokalnymi warunkami i potrzebami niż Europa Zachodnia.

Co najważniejsze, została uznana za jedną z najbardziej atrakcyjnych rynków i regionów inwestycyjnych na świecie. Zatem, idea istnienia w tej części Europy wydaje się być uzasadniona i z dużą perspektywą na przyszłość.

„Rynek Prawniczy”: Jaki jest zasięg działania CEE Attorneys i pozycja na rynku regionalnym?

Andrzej Szmigiel: Zakres praktyki prawniczej opiera się głównie na prawie korporacyjnym, prawie pracy, fuzjach i przejęciach, sporach sądowych i arbitrażu, prawie własności intelektualnej i nowych technologii, nieruchomości, podatkach, sektorze publicznym, prawie kryminalnym.

A dzięki temu, że CEE Attorneys posiada zasięg międzynarodowy, jesteśmy w stanie świadczyć usługi prawne w ramach projektów transgranicznych w ponad 10 językach, zapewniając naszym klientom długoterminową i niezaprzeczalną przewagę nad konkurencją.

Drugą unikalną zaletą naszych kancelarii jest polityka cenowa. Gwarantujemy te same warunki finansowe w każdej z jurysdykcji. Innymi słowy, w przypadku ekspansji przedsiębiorstwa na pozostałe rynki międzynarodowe, nasi klienci nie muszą się martwić, że ceny usług w poszczególnych krajach będą się różnić, ponieważ otrzymują taką samą opiekę za takie same pieniądze we wszystkich kancelariach.

Ponadto nasi klienci zawierają umowę o usługi prawne, która jest tworzona na potrzeby współpracy we wszystkich naszych biurach.

Co więcej, celem naszej firmy jest nie tylko dostarczanie usług prawnych jak najlepszej jakości, ale także pomoc klientom w powiększaniu, ekspansji, rozwoju ich przedsiębiorstw, łącząc to z możliwościami biznesowymi w całym regionie.

„Rynek Prawniczy”: Czy jest strategiczny plan rozwoju inicjatywy CEE Attorneys?

Andrzej Szmigiel: Z pewnością. Nasza strategia obejmuje dalszą ekspansję w tym regionie, budowę mocnej, rozpoznawalnej marki, rozwój zakresu usług oraz zwiększenie liczby długoterminowych klientów międzynarodowych, którzy będą reprezentowani przez prawników CEE Attorneys w kilku jurysdykcjach.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl