WKB Wierciński Kwieciński Baehr w lotniczej transakcji

347
www.mbaerospace.com

Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr doradzała w Polsce firmie MB Aerospace przy zakupie spółki Vac Aero Kalisz od kanadyjskiej firmy Vac Aero International.

MB Aerospace, znacząca firma przemysłu lotniczego, producent i serwisant precyzyjnych części do silników samolotowych, zatrudniający 1550 pracowników w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, przejęła w lipcu 2016 r. spółkę Vac Aero Kalisz od kanadyjskiego holdingu Vac Aero International.

Vac Aero zatrudnia w Polsce ponad 100 pracowników w dwóch zakładach – w Kaliszu i Rzeszowie. Specjalizuje się w produkcji powłok chroniących podzespoły silników lotniczych (sprężarki, komory spalania) i turbin gazowych przed nadmiernym zużyciem, korozją i gorącem. Założona w 2003 r. spółka oferuje m.in. usługi obróbki cieplnej i lutowania twardego w próżni, nawęglania próżniowego, napylania plazmowego, natryskiwania naddźwiękowego.

– Przejęcie polskiego przedsiębiorstwa, które obecnie prowadzi działalność pod nazwą MB Aerospace Technologies (Poland), napawa nas wielką radością. Duże możliwości operacyjne i wykwalifikowana kadra tej spółki pomogą nam rozszerzyć ofertę dla naszych dotychczasowych klientów oraz na rynku lotniczym w Polsce i sąsiednich krajach – oświadczył Craig Gallagher, prezes MB Aerospace.

– Odziedziczyliśmy firmę o ugruntowanej pozycji na rynku, która wraz ze swoimi wykwalifikowanymi pracownikami zdobyła wiele certyfikatów od klientów. W ramach ścisłej współpracy z już istniejącym zespołem będziemy prowadzić szeroko zakrojone inwestycje, aby zagwarantować, że klienci na lokalnym rynku nadal będą otrzymywać usługi na światowym poziomie – stwierdził Dave Farmery, dyrektor zarządzający MB Aerospace Poland.

Przejęta firma będzie nadal świadczyć usługi kluczowym kontrahentom z Europy, w tym firmom Pratt & Whitney i Siemens. MB Aerospace planuje inwestycje w  przedsiębiorstwo – w usługi w zakresie pokrywania powierzchniowego, w tym nakładania powłok termicznych i natryskiwania plazmowego oraz rozwiązania w procesach lakierowania i obróbki cieplnej i lutowania twardego.

–  Przejęcie to wielka szansa dla przedsiębiorstwa, a zaplanowane inwestycje pomogą nam stać się jednym z głównych podmiotów świadczących w Europie usługi w zakresie procesów termicznych i pokrywania powierzchniowego – zadeklarował Tomasz Krążyński, dyrektor generalny MB Aerospace Technologies (Poland).

Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr była polskim doradcą grupy MB Aerospace w transakcji nabycia Vac Aero Kalisz. Świadczyła kompleksową obsługę prawną w zakresie polskich aspektów transakcji obejmującą przeprowadzenie badania due diligence, przygotowanie i negocjowanie dokumentów transakcyjnych i zamknięcie transakcji. W zespole   obsługującym byli partnerzy Ben Davey i Jakub Jędrzejak oraz senior associates Adrian Michalak i Tomasz Kozak.

Przy zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży udziałów podlegającej prawu kanadyjskiemu, głównym doradcą MB Aerospace była kancelaria Davies Ward Phillips & Vineberg z Kanady.

Kanadyjskiej firmie Vac Aero International doradzała kancelaria O’Connor McLeod Hanna z Kanady.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl