IFLR 1000: Najlepsi w prawnej obsłudze energetyki i infrastruktury

675
www.supplyprojects.com

Kancelarie CMS i Dentons zdobyły po dwa pierwsze miejsca w opublikowanym niedawno rankingu IFLR 1000: Energy and Infrastructure dla Polski – edycja 2016. Ponadto CMS została jeszcze wyróżniona za aktywność w branży górniczej.

W najnowszym rankingu IFLR dla Polski sklasyfikowano firmy prawnicze w trzech kategoriach – dziedzinach obsługi prawnej; są to: energetyka, infrastruktura oraz górnictwo (Mining). Pierwsze miejsca to wskazania kancelarii zakwalifikowanych przez autorów rankingu do tzw. tier 1, z tym że w kategorii Mining kancelarie nie zostały podzielone na tiers, a wszystkie wymienione zaliczono do jednolitej grupy active.

IFLR 1000 to ukazujący się od 1990 r. przewodnik-ranking klasyfikujący najlepsze kancelarie specjalizujące się w prawie finansowym i korporacyjnym w ponad 120 jurysdykcjach na całym świecie, w tym w Polsce. Eksperci opracowują zestawienia kancelarii na podstawie ich zgłoszeń oraz rekomendacji prawników z najbardziej znaczących instytucji finansowych i największych przedsiębiorstw oraz firm prawniczych.

Ranking IFLR 1000 firmuje renomowany miesięcznik poświęcony tematyce prawa finansowego „International Financial Law Review” wydawany przez grupę Legal Media należącą do Euromoney, jednej z największych firm w branży informacji biznesowych na świecie.

Poniżej przedstawiamy (w kolejności alfabetycznej) kancelarie z Polski sklasyfikowane w najnowszym rankingu IFLR 1000 w tzw. pierwszym rzędzie (tier 1). Wyjątkiem jest górnictwo – w tej kategorii wszystkie kancelarie zaliczone są do jednej grupy: active.

Energetyka: CMS; Dentons; Norton Rose Fulbright; Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy; Weil Gotshal & Manges

Infrastruktura: Clifford Chance; CMS; Dentons

Górnictwo: CMS; Gide; Kochański Zięba i Partnerzy; SSW Spaczyński Szczepaniak i Wspólnicy; White & Case; WKB Wierciński Kwieciński Baehr

Rankingowi towarzyszy przewodnik po rynku obsługi prawnej sektorów energetycznego i infrastruktury dla poszczególnych regionów świata, opisujący kluczowe transakcje i trendy. W najnowszej edycji dla Europy Środkowej i Wschodniej w zestawieniu ośmiu rekordowych projektów znalazły się dwa dotyczące Polski: terminal LNG w Świnoujściu oraz LitPol Link – połączenie sieci elektroenergetycznych Polski i Litwy.

Gazoport to inwestycja o wartości 730 mln euro – oddany do użytku pod koniec 2015 r. przyjął już pierwszy transport gazu z Kataru. Jako kancelaria obsługująca projekt wymieniona jest Weil Gotshal & Manges (prawnicy Paweł Rymarz, Marek Durski) doradzająca firmie Polskie LNG, operatorowi terminalu.

LitPol Link to inwestycja o wartości 250 mln euro – w listopadzie 2015 r.  jej napowietrzną linią popłynął pierwszy testowy prąd. To wspólny projekt operatorów sieci przesyłowych z obu państw – firm Litgrid i Polskie Sieci Elektroenergetyczne.   Jako kancelarie obsługujące wymienione są Dentons (prawnicy Arkadiusz Krasnodębski, Aldona Kowalczyk, Anna Szymańska, Wojciech Bogusławski, Agnieszka Kulińska) doradzająca PSE oraz litewskie Cobalt i Tark Grunte Sutkiene doradzające Litgrid.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl