CMS i SSW pracowały dla producenta wózków inwalidzkich

208
www.stolle-aktiv.de

Berlińskie biuro kancelarii CMS doradzało polskiej firmie Medort przy nabyciu większościowego pakietu udziałów w niemieckiej spółce Richter Reha Technik. Kancelaria SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy doradzała natomiast Medortowi przy emisji obligacji.

Medort, producent wózków inwalidzkich,  sprzętu rehabilitacyjnego i obuwia ortopedycznego, w kwietniu 2016 r. nabył za pośrednictwem swojej niemieckiej spółki Meyra, rodzinną firmę Richter Reha Technik, z siedzibą w bawarskim mieście Thurnau, produkującą elektryczne wózki inwalidzkie.

Medort to firma medyczna z Łodzi, założona w 1988 r. przez dr Tomasza Pernera z rodziny znanych tamtejszych ortopedów. Obecnie przekształcona w grupę 12 spółek, zatrudniających łącznie ponad 550 osób, koncentruje się na produkcji artykułów pielęgnacyjnych, rehabilitacyjnych i protetycznych. Najbardziej znane marki Medortu to obuwie profilaktyczne dla dzieci Memo, ortezy Qmed i wózki MTB.

W 2007 r. w firmę zainwestował  łódzką fundusz private equity Avallon MBO Fund specjalizujący się w transakcjach wykupów menedżerskich. W 2013 r. Medort przejął niemiecką firmę Meyra, lidera w produkcji wózków inwalidzkich.

Celem ostatniej akwizycji jest uzupełnienie portfela grupy o wysokospecjalistyczne wózki pionizujące oraz wykorzystanie efektów synergii poprzez dostęp do potencjału działu badań i rozwoju firmy Richter Reha Technik oraz przeniesienie jej produkcji do siedziby spółki Meyra w Kalldorfie.

Usługi doradztwa  w zakresie wszystkich aspektów prawnych związanych z analizą due diligence i przejęciem świadczył Medortowi berliński zespół kancelarii CMS Hasche Sigle, którym zarządzał Igor Stenzel, polskojęzyczny prawnik  współpracujący z warszawskim biurem CMS, z doświadczeniem w doradztwie dla polskich firm we wszystkich kwestiach związanych z prawem spółek i restrukturyzacjami.

– Ta transakcja jest dobrym przykładem obecnej fali inwestycji polskich firm na rynku niemieckim – skomentował  Igor Stenzel.

Kancelaria SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy doradzała Medortowi przy emisji obligacji. W ramach programu emisji do 100 mln zł, spółka wyemitowała w dwóch seriach obligacje na łączną kwotę 51 mln zł (21 mln – oferta publiczna, zostaną wprowadzone do obrotu na rynku Catalyst, i 30 mln zł – oferta prywatna).

Przy emisji pracował zespół prawa rynków kapitałowych kancelarii. Koordynatorem prac obejmujących m.in. przygotowanie dokumentacji, był partner Szymon Okoń.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl