Kancelarie z Polski bez nagród „The Lawyer” w tym roku

249

Żadna kancelaria z Polski nie została nagrodzona w tegorocznej edycji „The Lawyer European Awards”. Zdarzyło się to po raz pierwszy w ostatnich kilku latach.

Redakcja poczytnego branżowego brytyjskiego tygodnika zrezygnowała w 2016 r. z przyjmowania zgłoszeń i odrębnego wyróżniania kancelarii z Polski. Dwie znalazły się natomiast na tzw. krótkiej liście nominowanych w kategorii „Firma Prawnicza Roku w Europie Środkowej” – Domański Zakrzewski Palinka oraz Kochański Zięba i Partnerzy. Ostatecznie laureatem w tej kategorii została kancelaria Kinstellar, która powstała osiem lat temu z wyodrębnienia biur kancelarii Linklaters w stolicach państw tego regionu Europy.

Domański Zakrzewski Palinka znalazła się także na liście nominowanych w kategorii „Europejska Transakcja Korporacyjna Roku” – za obsługę zakupu przez firmę Scripps Networks Interactive pakietu kontrolnego akcji TVN od ITI i Canal+. Ostatecznie jednak zwycięski laur przypadł innemu dealowi.

Z kolei w kategorii „Europejski Parter Zarządzający Roku” nominowany był Zbigniew Drzewiecki z kancelarii Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy – i w tym wypadku jednak zwyciężył kto inny.  

Przypomnijmy, że ta właśnie kancelaria  została przez „The Lawyer” wybrana w 2014 r. „Firmą Prawniczą Roku w Polsce”. Nagrodę European Award odrębnie dla Polski przyznano wówczas po raz trzeci. W 2012 r. triumfowała kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, w 2013 – działająca w państwach regionu Morza Bałtyckiego kancelaria Magnusson.

„The Lawyer” jest renomowanym brytyjskim tygodnikiem adresowanym do prawników obsługujących gospodarkę. Ukazuje się od 1981 r. Wydawcą jest Centaur Media. Nagrodami European Awards wyróżnia corocznie kancelarie, które mają za sobą dobry rok, skutecznie radzą sobie z presją otoczenia ekonomicznego i utrzymują wysoki poziom obsługi klientów.

W tym roku w konkursie nominowane były firmy w 15. grupach regionalnych i krajach Europy. Wybór najlepszych należał do 25-osobowego  jury, którego członkami byli wyżsi rangą prawnicy z kancelarii oraz prawnicy in-house z międzynarodowych korporacji, którzy mają bezpośrednie doświadczenia ze współpracy z niezależnymi firmami prawniczymi z państw europejskich. Nie były brane pod uwagę globalne sieciowe kancelarie, tylko krajowe lub o zasięgu europejskim.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl

Na zdjęciu: Tegoroczna gala European Awards, 9 marca 2016 r. w Hotelu Hilton Bankside w  Londynie. Fot.: www.thelawyereuropeanevent.com